AlMg4.5Mn0.7, EN AW-5093

Označení EN AW-5083
Označení dle ČSN – –
Chemické složení – AlMg4.5Mn0.7

Hliník 5083 je známý pro výjimečný výkon v extrémních prostředích. 5083 je vysoce odolný vůči napadení jak mořskou vodou, tak průmyslovým chemickým prostředím.
Slitina 5083 si také zachovává mimořádnou pevnost po svařování. Má nejvyšší pevnost slitin, které nejsou tepelně zpracovatelné, ale nedoporučuje se pro použití při teplotách nad 65 ° C.

Aplikace – 5083 se obvykle používá pro:

Stavba lodí
Železniční vozy
Karoserie vozidel
Skříňová nástavba
Doly a klece
Tlakové nádoby

Technologické vlastnosti

Svařitelnost100%
0brobitelnost25%

Svařitelnost

Při svařování 5083 na sebe nebo jinou slitinu ze stejné podskupiny je doporučený výplňový kov 5183. Další vhodná plniva jsou 5356 a 5556.

Svařitelnost – plyn: médium
Svařitelnost – oblouk: vynikající
Svařitelnost – odporové: vynikající

EN AW-5083, AlMg4.5Mn0.7. Základní technické informace

  • je přirozeně tvrdý, nevytvrditelný, odolný mořské vodě
  • materiál je chemicky stálý
  • je dobře obrobitelný, tvářitelný, eloxovatelný, leštitelný
  • dá se velmi dobře svářet
  • má střední pevnost- pevnost v tahu 280MPa a tvrdost 75HB

EN AW-5083, AlMg4.5Mn0.7 patří do řady 5000 – slitiny s hořčíkem, Slitiny s hořčíkem mají zvýšenou odolnost proti korozi a proto se využívají ke stavbě lodních konstrukcí a v chemickém a potravinářském průmyslu. Tyto slitiny používají obchodní označení hydronalium, pokud obsahují i křemík, používá se označení pantal.

Používáno hlavně při výrobě hydraulických trubek, kuchyňských skříněk, malých lodí, domácích mrazáků, krabic na mléko, trubek v letadlech, oplocení a spotřebiče. Používáno výrobě běžných součástek z plechů.

Mechanické vlastnosti

No data available.

Ve slitině 5083 ve skladech nebo na objednávku:

Tyče, desky a přířezy

Další slitiny v nabídce:

Více informací naleznete na stránkách:

Na této stránce jste našli nějakou chybu? Kontaktujte nás prosím.
Tyto údaje jsou pouze orientační a jako takové nenahrazují celou specifikaci. Zejména požadavky na mechanické vlastnosti se značně liší v závislosti na stavu, výrobku a rozměrech výrobku.
Veškeré informace jsou založeny na našich současných znalostech a jsou poskytovány v dobré víře. Informace obsažené v tomto technickém listu byly převzaty z různých uznaných zdrojů, včetně norem EN, uznávaných průmyslových referencí (tištěných a online) a údajů o výrobcích.
Materiály poskytnuté společností se mohou od těchto údajů značně lišit, ale budou splňovat všechny platné a platné normy.